Kandidater og valgforbund

Se alle kandidater til kommunalvalget 16. november 2021.

Kandidater fra Socialdemokratiet (Sideordnet opstilling)

  • Tommy Tønning
  • Lone Børlum
  • Vinnie Borbjerg
  • Mille Pedersen
  • Mona Burgdorf Herskind
  • Henrik Jensen
  • Jeanette Kæseler Hoffmann
  • Heinrich Berwald
  • Jan Kraft Henriksen
  • Jens Martin Christensen
  • Tove Brydsø Jensen
  • Jens Brun Pedersen
  • Jens Henry Jensen
  • Carsten Siggaard
  • Troels Thylstrup
  • Flemming Marinussen
  • Arulanantharajah Thillainadarasa
  • Marius Kristensen

Kandidater fra Radikale Venstre (Sideordnet opstilling)

  • Johs. Poulsen, Hammerum-Gjellerup
  • Kristina Taaning, Kibæk
  • Philip Vivet, Herning
  • Thomas Thisted, Skarrild
  • Bodil Grove Christensen, Aulum
  • Tommy Ib Sandgaard, Sunds
  • Bue Poulsen, Herning
  • Kristina S Kaspersen, Sinding
  • Jan Bill Henschke, Studsgård
  • Aksel Lynge Andersen, Haderup
  • Hanne Frølund, Herning
  • Martin Lundsgaard-Leth, Herning

Kandidater fra Det Konservative Folkeparti (Sideordnet opstilling)

  • Per Ørum, Herning
  • Mette Guldberg, Tjørring
  • Kim Durup, Sunds
  • Juliane Overgaard, Vildbjerg
  • Gorm Hoff Lauridsen, Gjellerup
  • Michael Hillebrandt, Herning
  • Jimmy Storm Jessen, Aulum
  • Jannie Munk Grønbek, Snejberg
  • Lars Lie, Lind
  • Jørn Baun Christensen, Gødstrup
  • Karl Højhus Jeppesen, Kibæk

Kandidater fra Nye Borgerlige (Sideordnet opstilling)

  • Knud Nielsen
  • Niels Erik Andersen Raaballe
  • Mikael de Fries Jensen

Kandidater fra SF - Socialistisk Folkeparti (Sideordnet opstilling)

  • Kirsten Kronborg, Sunds
  • Peter Nowack, Tjørring
  • Michael Thomsen, Herning
  • Anita Lund Kjær, Kibæk
  • Lise Kortegaard, Herning
  • Jacob Guldberg Mortensen, Tjørring
  • Elsebeth Villadsen, Hammerum
  • Tove Jakobsen, Herning
  • Patrick Helsing Nordskov, Gullestrup
  • Helle Bay-Jørgensen, Herning
  • Ulla Blok, Sønder Felding
  • Morten Hedegaard Buus, Gullestrup

Kandidater fra Borgerlisten (Sideordnet opstilling)

  • Lone Nielsen
  • Anne Marie Christensen
  • Ernst B. Knudsen
  • Jacob Bach Jensen
  • Henrik Nørgaard
  • Ulla Ørum-Petersen
  • Henrik Horsted
  • Dorthe Ahle
  • Poul-Erik Foldbjerg
  • Susanne Boes Andersen
  • Pernille Laugesen
  • Christina Clausen
  • Mulle Saadi

Kandidater fra Liberal Alliance (Sideordnet opstilling)

  • Kenneth Storm, Aulum
  • Tommy Markmann, Sørvad
  • Steffen Troldtoft, Vind
  • Aksel S. Nurmisto, Herning

Kandidater fra Kristendemokraterne (Sideordnet opstilling)

  • Karlo Brondbjerg, Herning
  • Jens Kr. Mølby Nielsen, Hodsager
  • Jonas Røjkjær Laustsen, Aulum
  • Charles Damholt, Haunstrup
  • Anja Høgh Holm, Hammerum
  • Hanne Nørtoft Bødtker, Skærbæk Lind
  • Jan Lavdal, Vildbjerg
  • Martin Carlsen, Sunds
  • Birgit Bech Pedersen, Sdr. Felding
  • Torkild Engelst Nielsen, Herning
  • Brita Bach Pedersen, Aulum
  • Dorte Lundgaard Jeppesen, Sørvad
  • Knud Haaning Andersen, Herning
  • Annemette Kjærsgaard, Gjellerup
  • Erling Skov Larsen, Herning

Kandidater fra Dansk Folkeparti (Sideordnet opstilling)

  • Erling Præstekjær
  • Jakob Mortensen
  • Karina Due
  • Danny Møller
  • Hanne Strobl
  • Dan Skovlyst
  • Michelle Sundahl
  • Inge Nielsen
  • Kristian Martin Christensen

Kandidater fra Venstre - Danmarks Liberale Parti (Sideordnet opstilling)

  • Dorte West
  • Søren Nørgaard
  • Bruno Hansen
  • Jonathan Damgaard
  • Malene Riberholdt Christensen
  • Marianne L. Sørensen
  • Marianne Bjørn
  • Pernille Kjellstrøm
  • Ulrik Hyldgaard
  • Lasse Ostersen Lindholdt
  • Søren Peder Jensen
  • Joan Hansen
  • Natascha Joof
  • Henrik Laursen
  • Allan Mørup
  • John Thomsen
  • Christian Hæsum
  • Johannes Videbæk
  • Anne Mette Bang Rasmussen
  • Jens-Bernhard Knudsen
  • Johs Østergård
  • Rikke Worsøe
  • Camilla Bøgelund Bech
  • Torsten Troelsen
  • Ole Suhnsen
  • Claus Udbye
  • Louise Enemærke Møller
  • Ole Rønnow
  • Anders Madsen
  • Zeljka Secerbegovic
  • Jacob A. Christensen
  • Dann Karlsen
  • Ann Hovmøller
  • Anne Marie Søe Nørgaard
  • Michael Najbjerg Jakobsen

Kandidater fra Frihedslisten (Sideordnet opstilling)

  • Erika Lorentsen, Herning
  • Annie Søltoft, Herning

Kandidater fra Enhedslisten - De Rød-Grønne (Partiliste opstilling)

  1. Per Møller Jacobsen
  2. Sabrina Christiansen Broch
  3. Laila Birkkjær Lauritsen
  4. Peter Engsted

Der er anmeldt valgforbund mellem disse valglister:

  • B og V ( Radikale Venste og Venstre, Danmarks Liberale Parti)
  • C, I, K og O (Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Kristendemokraterne og Dansk Folkeparti)
  • F og Ø (SF - Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten - De Rød-Grønne)

dekorativt foto

Kontaktinfo

Marie Jensen
Sekretær
Tlf.: 96282322
Mobil: 51189111
Send e-mail til marie.jensen@herning.dk

Steen Dahl Pedersen
Chefjurist/Afdelingsleder
Tlf.: 96282317
Mobil: 29101661
Send e-mail til steen.dahl.pedersen@herning.dk

 

Brug altid en sikker mail, hvis din besked indeholder personlige eller følsomme oplysninger.

 

Læs valgreglerne

På Indenrigs- og Boligministeriets hjemmeside kan du finde meget mere information om valgreglerne.

Dekorativt billedeLæs valgreglerne